Ekonomi

‘Muş Ovası İçin Silajlık Soya Umut Vaadediyor’ Projesi Muş’ta Başladı

Muş’ta ‘Muş Ovası’na Silajlık Soya Gelecek Vaat Ediyor’ projesi kapsamında 15 dönüm alana soya silajı dikildi.

Muş Alparslan Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi, Muş Tarım ve Orman Müdürlüğü, Adana Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü iş birliğiyle yürütülen ve Tarım ve Orman Bakanlığı’nın desteklediği “Muş Ovası İçin Umut Vadeden Silajlık Soya Fasulyesi” projesinin startı verildi. Eğitim ve Yayım Departmanı.

Merkeze bağlı Çöğürlü köyünde düzenlenen programda açıklamalarda bulunan Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ, Muş’a ve bölgeye yeni ürünler kazandırmaya devam ettiğini söyledi.

Projenin ilk ayağını yürüttüklerini belirten Karadağ, Çöğürlü ve Özdilek köylerinde 15 dönümlük alanda silajlık soya fasulyesini toprağa kazandıracaklarını söyledi.

Soya silajının çok önemli bir yem kaynağı olduğunu belirten Karadağ, “Muş, hayvancılık açısından Türkiye’nin değerli illerinden biri. Giderlerin yüzde 70’ten fazlasının yem giderlerinden, silajlık soyadan oluştuğu düşünülürse. önemli bir katkı sağlayacaktır.” söz konusu.

Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Gün, kentin hayvancılıkta önemli bir konuma sahip olduğunu kaydetti.

Muş’ta geçen yılki TÜİK verilerine göre 301 bin büyükbaş, 1 milyon 205 bin küçükbaş hayvan bulunduğunu kaydeden Gün, şunları kaydetti:

“Hayvancılıktaki bu potansiyelimizin yanı sıra kaba yem ihtiyacımız da var. Çayır ve meralarımızın yüzde 50’den fazlası yetiştiriliyor, ayrıca yonca ve korunga yetiştiriciliği yapılıyor. Kış mevsiminde kaba yem ihtiyacı çok yüksek. Kalitesi yüksek” Bu yem bizim için de değerli.Bu konuda da çiftçilerimize yeni alternatif ürünler sunmak için yeni bir demonstrasyon gerçekleştiriyoruz.Silajlık soya fasulyesi yüzde 16-17 protein içerdiği için değerli bir çalışma,vejetasyon süresi kısadır. kısa ve süt yağını artırıyor. İlimizde bu işin sevdirilmesi için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Güzel bir sonuç elde edeceğimize inanıyorum.”

payasajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu